CROSSFIRE X Technology

ATI Catalyst New (CrossFireX)   
AMD, CrossFireX ile Bilgisayar Oyunlarında Olağanüstü Görsel Deneyimi Yeni Bir Düzleme Taşıyor

ATI Catalyst 8.3'ün çıkışıyla dört ve üç grafik işlemci performansı ve Windows Vista için ATI Hybrid Grafik Teknolojsi devreye giriyor.

AMD yaptığı bir açıklamada, hem oyun tutkunları, hem de hobi amaçlı oyun oynayanlar için olağanüstü görsel deneyimi bir adım ileri götüren son grafik sürücüsünü duyurdu. 5 Mart'tan itibaren indirilebilecek olan ATI Catalyst 8.3, Windows Vista'da dünyanın ilk dört grafik işlemcisi (GPU) desteğini ve ölçeklenebilir, düşük maliyetli üç GPU desteğini veren CrossFireX'i ve oyunları hobi amaçlı oynayanlar için ATI Hybrid Grafik Teknolojisi'ni içeren çok önemli bir yazılım güncellemesi. Çoklu GPU özellikleri, oyunculara daha gerçekçi ve sürükleyici bir deneyim sağlayıp onların daha yüksek çözünürlükte ve görüntü kalitesinde oyun oynamasını mümkün kılarken, rakip çoklu GPU çözümlerinden daha ekonomik bir konumda bulunuyor.

AMD Grafik Ürünleri Grubu Başkan Yardımcısı Rick Bergman, “AMD, ATI Catalyst 8.3'ün içindeki lider teknolojilerle, olağanüstü görsel deneyimi hem yeni bir düzleme taşıyor, hem de daha çok bilgisayar kullanıcısına sunuyor,” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Endüstride, bilgisayar kullanıcıları için hissedilir farklar yaratan ilkler sunuyoruz. CrossFireX ve Windows Vista'da ilk dört GPU performansı ve genel kullanıcılara yeni bir performans düzlemi getiren ATI Hybrid Grafik Teknolojisi bu ilklerin içinde bulunuyor.”

CrossFireX ile Çoklu Grafik İşlemcili Oyunlara Terfi

CrossFireX'in üç ve dört GPU imkanları sayesinde oyucular, Windows Vista'da günümüzün en popüler DirectX 9 ve DirectX 10 oyunlarında çoklu GPU üstünlüğünden yararlanacak ve bazı durumlarda tek bir GPU'ya göre 3,2 kata kadar daha fazla performans elde edebilecek. CrossFireX'in esnek mimarisi, yüksek performanslı ATI Radeon™ GPU'ların bir arada kullanılmasına olanak sağlıyor. ATI Radeon HD 3850, ATI Radeon™ HD 3870 veya ATI Radeon HD 3870 X2 kartlarından istenilenler bir araya getirilerek dört GPU'ya kadar güç elde edilebiliniyor. CrossFireX ayrıca birçok platformu da desteklediği için, oyuncuların mevcut donanımları üzerinde 3 veya 4 GPU ile oyun oynamasına imkan sağlıyor.

ATI Hybrid CrossFire ile Oyun Performansında Artış

ATI Catalyst 8.3 ayrıca Windows Vista için ATI Karma Grafik desteği de sunuyor. AMD işlemcisi tabanlı platformlara özgü olan bu yenilik, üç boyutlu performansta önemli artış getiriyor. AMD 780G ana kart, ATI Radeon HD 3400 Serisi grafik ürünü ve Windows Vista ile kurulu makinelerde, bazı oyunlarda %70'e varan performans artışı görülebiliyor. ATI Hybrid Grafik ayrıca SurroundView özelliğiyle dört bağımsız monitörü destekleyebiliyor ve üretkenliği en üst düzeye çıkarabiliyor.

ATI Catalyst 8.3'teki Diğer Yenilikler

CrossFireX ile çoklu GPU imkanının yanı sıra, ATI Catalyst 8.3'te bulunan bazı özellikler şunlardır:

· DirectX 10.1 ve Tessellation Desteği: ATI Catalyst 8.3 ile, ATI Radeon HD 3000 serisinde ilk kez DirectX 10.1 desteği görülüyor ve ATI Radeon HD 3800 serisi için Tessellation özelliği geliştiricilerin hizmetine sunuluyor.

· Anti-Aliasing iyileştirmeleri: ATI Catalyst, DirectX 9 modunda çalışan tüm Unreal Engine 3.0 tabanlı oyunlar için anti-aliasing desteği veriyor. ATI Catalyst ayrıca kullanıcıların CrossFire Super Anti-Aliasing modunu kullanırken Özel Anti-Aliasing Filtrelerini (box ve wide tent) çalıştırmasına imkan sağlayarak üstün görüntü kalitesi sağlıyor.

· Windows Vista için HydraVision desteği: HydraVision desteği, Windows Vista için ATI Catalyst Kontrol Merkezi'nde bulunuyor. HydraVision, kullanıcıların birkaç uygulamayı tek veya birkaç ekranda verimli bir biçimde düzenleyebilmesini sağlıyor. Dokuz adede kadar sanal masaüstü oluşturulabiliyor ve Windows Vista'nın masaüstü tanımlanabilir alanlara bölünerek birçok uygulamanın kolaylıkla taşınabilmesini ve düzenlenebilmesini sağlıyor.

· Dijital Panelde GPU ile Görüntü Ölçekleme: Geniş ekran kullanıcılarına GPU ile hızlandırılmış ölçekleme özelliği sunan ATI Catalyst, üstün görüntü kalitesi sağlarken ekranın görüntüleme oranını da koruyor.

· Gelişmiş Video Kalitesi Kontrolleri: ATI Catalyst 8.3 sayesinde çoklu ortam tutkunları, video kalitesi üzerinde daha fazla kontrol sahibi oluyor. Yeni kenar geliştirme özelliğiyle, filmin keskinlik derecesi arttırılabiliyor. Yeni gürültü azaltma özelliği ile de orijinal filmin ayrıntıları korunurken silik şekiller giderilebiliyor. Yeni kontroller, ATI Catalyst Kontrol Merkezi'nin Avivo™ Video ayracındaki Tüm Ayarlar sayfasında yer alıyor.

Bulunabilirlik Durumu

ATI Catalyst 8.3 DOVNLOAD:  http://ati.amd.com/support/driver.html

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !